Thursday, January 27, 2011

I Almost Fainted

I stopped by the local feed store today to inquire about their price of hay and delivery.  Wait for it...

$18 a bale!!!

And I thought my hay farmer was sticking it to me pretty bad.  He looks good after hearing that quote.  If I lived in any other state besides Nevada, I could get 2 or 3 bales for that price.  I think the last time I bought from the feed store, it was $8 a bale, and I thought that was high back then.  Is there some kind of conspiracy to starve livestock and make ranch owners go bankrupt?

27 comments:

Katie L. said...

I live in MN. I'm pretty sure I could deliver hay to you for less than that. I pay $3.25 a bale.

Laughing Orca Ranch said...

Gasp!

Is that for a 3-string?

Around here, during the winter, a 3-string costs about $15.00. A 2-string runs around $9.00 a bale.

During the summer, those prices go down to about $12.00 a bale for 3-string and $7.00 a bale for a 2-string.

Have you ever considered having a round bale delivered? Should be much cheaper, should fit nicely on your pallets, should be easy to cover with a tarp(I think ive' seen that someone even makes round bale tarps?), and you can use a pitchfork to grab forkfuls of hay to feed your horses each day (as opposed to just letting them free-feed, which would probably lead to lots of waste).

How many bales of hay to you go through each day/week?

~Lisa

Rebecca said...

Hay at our feed store is $13 a bale for alfalfa mix and $15 for straight alfalfa this winter. Its getting ridiculous. Over the summer I get it from a direct grower for $10 a bale. I can understand if it is a drought year, but...its not. :P

Leah Fry said...

WOW. It's $6-$8 here for clean coastal, less for mixed

Nuzzling Muzzles said...

My three horses go through about a bale a day or seven bales in a week.

fernvalley01 said...

Holy crap!!!! We sell our big rounds 1200 lbs for $45./bale what do your squares weigh?

Nuzzling Muzzles said...

Our rectangular bales weigh between 60 and 80 pounds each.

fernvalley01 said...

We pay between $4-7 for squares , they weigh about 60lbs average here . doing the math those guys are charging the equivalent of$270.00 a bale!!! (rounds) Highway robbery .I know Shirley has access to 70lb squares in BC for $4.00 a bale ,I wonder what the trucking would be ? if you could get enough people for a full load...
I know ,if,if,if,if wishes were kisses...
Glad you are getting a better deal than that

Mikey said...

Yeah, our 3 strands (about 80-100 lbs) of mix go for $10 a bale right now. I get 20-25, 3 times a month. Usually with my extra grain, salt, etc, it's $250 - 300 each visit. $1000 a month at least to feed these critters!!!

Nuzzling Muzzles said...

Wait. That was my guesstimate. My husband just put a heavier bale up on the scale and it was 100 pounds.

Nuzzling Muzzles said...

Gah. I got a classified ad paper in the mail and I see that people are starting to give their horses away for free. I'm sure it's because they can't afford to feed them anymore.

fernvalley01 said...

Still pretty pricey NM
Hope prices level out for you

Carol said...

Why would it be so much? That's scary. Here is NS we're paying about $3.50 / - $4.00 bale delivered, (from the farmer not the feed store).

BrownEyed Cowgirls said...

Yikes! I would say that is really high!

Surely you don't pay that for the hay you get from your supplier?

I had to switch to big rounds. With 7 head...The small squares were killing me $$-wise.

I'm buying 850 lb big rounds for $100/ton. That seems expensive to me considering I only paid $65/ton back in SD, but a darned sight cheaper than what the squares would have cost me this winter.

I just picked up our weekly Classified's here and I was quite surprised that there were so few horses listed.

Fantastyk Voyager said...

That is robbery!
I've been supplementing my horses with sugar beet pulp at around $11 for 50 pounds until I went in and she charged me $20 a sack! She told me there was a shortage coming on. I went to another feed store and bought 3 40# sacks at $10 each. Yesterday, I went to the second store and bought a sack at $10. Same price. What shortage?? Robbery!!

Fantastyk Voyager said...

NM- as long as the bales are 100# it's not so bad. I pay $7 for 40 to 60 pound bales.
Katie L. can I order a semi load please??

Wazzoo said...

Holy CRAP!!! I pay $5 a bale for Timothy/Orchard mix. They are 80 to 90 pounds a bale easily. I couldn't imagine paying that much.

Nuzzling Muzzles said...

I wish we did have round bales in my area, but I have never seen any of the farms around here package hay that way. It's always the rectangular bales.

Linda said...

That is very high. We had it go up like that a few years ago and people started giving away horses, too. It's scary when that happens.

Train Wreck said...

Holy Hay robbery Batman! Our is about 10 a bale thats if we buy 10 at a time. We usually get a semi load but haven't found any here lately to buy. Drivin on our littel getaway it is amazing to me how many big round bales just sit in peoples fields?? Yep just sittin out there...all alone no ponies to eat it? Good luck my friend;(

Nicole said...

In the pacific northwest that'd pretty normal a price for us. Last year getting a ton of grass hay delivered was over $ 300 and that was from the farmer. And it just keeps going up.

Rising Rainbow said...

Prices are like that here on this side of the mountains in Washington state. I haven't gotten hay from the feed store for quite some time but I know from what my friends say it's close to $300 a ton. A big portion of the price is the cost of fuel. What it cost to put it up and what it cost to get it to the dealer. Here in WA our fuel prices are among the highest in the country. That's why our hay prices are that high. I suspect you have the same issues there with fuel so hay would definitey follow.

Jennifer MacNeill-Traylor said...

I wouldn't faint, I would drop over dead!

Reddunappy said...

I just went and got some hay this morning grass with a little alfalfa. The bales are two string 120# or so, they were heavy! I paid 10.50 a bale. I also went to the feed store and their hay was 13 a bale. Hay actually is cheaper this year than the last two years!!! I can only move a half dozen or so bales in a day so I get only a small load about every other week. I am lucky I live only a mile from our local Dairy who is our hay supplier. In the last couple years our local hay, which used to sell at $1.50 to 2.50 a 50-60lb bale are up to $6. a bale! I see much better value in the big bales now!!

Jeni said...

HOLY HAY ROBBERY !! I won't complain on our costs then... $3.75 for about 60 to 70 lb square orchard grass/alfalfa mix.

I'm glad your source is cheaper than the feed store.

Cheryl Ann said...

I believe alfalfa at my local feed store is about $13 a bale. I'll check tomorrow.

Janie said...

That's just not right! What is going on that prices are so high on everything, not just hay? At this rate, no one will be able to afford to feed horses, or any other four-legged family member!